STRONA GŁÓWNASzkoła Podstawowa nr 9Gimnazjum nr 16Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 2Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 1
                                                                                                     
 
Rok szkolny 2011/2012
 
Dzień Chłopaka
Jak co roku nie zapomnieliśmy o naszych szkolnych kolegach. Z okazji ich święta odbyła się w szkole dyskoteka. W rytm ulubionych przebojów bawiliśmy się świetnie.

Dzień Papieski
XI DZIEŃ PAPIESKI „JAN PAWEŁ II – CZŁOWIEK MODLITWY”

9 października po raz jedenasty spotkaliśmy się, aby wspólnie świętować Dzień Papieski.            
Jak co roku poznaliśmy nowe szczegóły z życia Jana Pawła II. Tym razem korzystaliśmy z nauki Ojca Świętego na temat modlitwy
oraz poznaliśmy świadectwo Jego życia, będące dla nas wzorem rozmowy z Bogiem. Fakty z życia Jana Pawła II przedstawili nam licealiści - najstarsi uczniowie naszej szkoły, natomiast najmłodsi – kl. II-III, ZET i G ZET – śpiewali i tańczyli jak niegdyś Król Dawid przed Bogiem. Całość uzupełniały interesujące prezentacje multimedialne.            
Obchody Dnia Papieskiego poprzedził konkurs plastyczny pod hasłem: „Jan Paweł II – człowiek modlitwy”. Uczniowie, którzy wykonali prace plastyczne korzystali z cennych wskazówek szkolnego plastyka – Pani Alicji Lorenz.            
Uroczystość przygotowały Panie: Małgorzata Tor, Ewa Więcek oraz Marta Śpiewla. Dekorację, której integralną część stanowiła ekspozycja prac konkursowych przygotowała Pani Lidia Jakubowska.
„Na zawsze pozostanie w naszej pamięci obraz modlącego się Ojca Świętego przed wizerunkiem Matki Bożej,
 kiedy w tym samym czasie czekały na Niego rzesze wiernych,
głowy państw i światowe media.
 Wszyscy cierpliwie, czasem bardzo długo czekali,
 a On czerpał siłę i mądrość z najlepszego źródła,
jakim jest sam Bóg.”
 


Dzień Edukacji Narodowej
Tym razem w roli gospodarza wystąpiły klasy PP oraz uczniowie klas gimnazjum i szkoły zawodowej, którzy bardzo chętnie włączyli się w artystyczne występy. Montaż słowno- muzyczny przygotowała pani E. Więcek. Uczniowie recytowali wiersze a starsi koledzy zaprezentowali pokaz tanecznych umiejętności. Na koniec wszyscy nauczyciele zostali obdarowani pięknymi kartkami z życzeniami.
Z tej okazji nie zabrakło wzruszeń. jak co roku najbardziej aktywni nauczyciele i pracownicy administracji zostali uhonorowani Nagrodami Dyrektora Szkoły. Wszystkim serdecznie gratulujemy!!!


Wycieczka do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sosnowcu
Dnia 20. października b. r. klasy G ZET, III gim oraz I-II gim wraz z Panią Małgorzatą Tor, Haliną Natkaniec i Ewą Więcek
wzięły udział w wycieczce do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt.
Warunkiem uczestnictwa w wycieczce, oprócz druków i spraw formalnych, było dostarczenie puszki karmy dla zwierząt lub ciepłego kocyka dla czworonoga.
Uczestnicy wycieczki spisali się na medal, gdyż udało nam się zebrać sporą porcję jedzenia dla mieszkańców schroniska.             Spotkanie z porzuconymi zwierzętami, które znalazły tam schronienie było pouczającym doświadczeniem. Każdego chwyciło za serce spojrzenie niejednego czworonoga, który przez kraty klatki chciał wyszczekać, czy wymiauczeć tęsknotę za prawdziwym domem, miłością i troskliwym opiekunem.
Mieliśmy także okazję wysłuchać prelekcji na temat mieszkańców schroniska i problemów dotyczących placówki . Jednak najciekawsza była rozmowa dotycząca postaw moralnych ludzi, dzięki którym zwierzęta trafiają do tego typu placówek, a także ludzi, którzy biorą pod swoją opiekę psa lub kota.            
Poza spotkaniem z pracownikami i mieszkańcami Schroniska, niektórym uczestnikom wycieczka przyniosła dodatkowe doświadczenia poznawcze... Na wycieczkę pojechaliśmy tramwajem i okazało się, że niektórzy uczniowie po raz pierwszy mieli okazję być w centrum Sosnowca (co prawda tylko przejazdem, ale to też się liczy).            
Jak więc widać podróże kształcą i bywa, że przynoszą doświadczenia, których nawet byśmy się nie spodziewali. Atmosfera była niepowtarzalna! A to za sprawą uczestników, którzy pokazali, że są prawdziwymi miłośnikami zwierząt.
 Dzień muzyki polskiej 
W dniu 28. 10. 2011 odbył się w naszej szkole Dzień muzyki polskiej. Dzień ten był podsumowaniem pracy uczniów z ostatnich tygodni. spotkanie rozpoczęła prezentacja przeprowadzona przez gościa z Biblioteki Miejskiej.
 Następnie poszczególne klasy zaprezentowały swoje prace dotyczące wybranych zagadnień: polscy wykonawcy, polska muzyka folklorystyczna, współcześni wykonawcy, muzyka klasyczna. klasy najmłodsze przygotowały występ do polskiej muzyki klasycznej.
Na zakończenie pani Ewa Jagodzińska przedstawiła sprawozdanie z wyjazdu do Walii w ramach projektu Comenius.
 

Bal Wszystkich Świętych
Dnia 3.11.2011 roku odbył się w naszej szkole po raz pierwszy Bal Wszystkich Świętych. Inicjatorkami balu były Pani Małgorzata Tor i pani Ewa Więcek. Uroczystość rozpoczęła się uroczystym polonezem. W szeregach stanęli wszyscy znani i mniej znani święci. Reszta zabawy przebiegała na tańcach przy muzyce religijnej oraz licznych konkursach.
Na zakończenie zaprezentowali swoje stroje wszyscy znani świeci, a pani Małgorzata Tor przedstawiła nam bliżej ich sylwetki, opowiadając ciekawe historie i anegdoty na ich temat.
 
 Teatr z Krakowa z wizytą w naszej szkole 
Dnia 22 listopada gościliśmy w szkole panią Julię Stefanik i Dariusza Cywkę - aktorów Sceny Młodego Widza w Krakowie. Uczniowie szkoły podstawowej , Zet-ów i PP uczestniczyli w spektaklu profilatkyczno-teatralnym pt. "PLANETA ZAGADEK". Przedstawienie zrealizowane zostało w konwencji fantastycznej przygody Księcia Albinka, który kosmicznym wehikułem udał się w pełna przygód podróż i zwiedzał okoliczne planety. Wraz z naszymi uczniami spotykał niezwykłe postacie, rozwiązywał zagadki i zadania, pokonywał labitynty. Podczas trwania całego spektaklu uczniowie uczestniczyli w jego tworzeniu i świetnie się bawili. Jednocześnie uzyskali wiedzę o działaniu używek a także jak radzić sobie z agresją wśród rówieśników. Atutem spektaklu były także piękne kostiumy. "kosmiczne gadżety" i profesjonalna gra aktorów.
Spektakl dla naszych uczniów sponsorował Urząd miejski w Dąbrowie Górniczej
 
Graj i Pomagaj- V Edycja Akcji Charytatywnej
4 grudnia w Hali Sportowej Centrum po raz piąty odbyła się Akcja Charytatywna Graj i Pomagaj pod honorowym patronatem Prezydenta miasta Dąbrowa Górnicza oraz Dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Sosnowcu.
Dzień ten obfitował mnóstwem atrakcji. Impreza rozpoczęła się występem laureatów III Przeglądu Twórczości Uczniów Dąbrowskich Szkół o Puchar Prezydenta miasta Dąbrowy Górniczej.
Dzieci mogły uczestniczyć w wielu atrakcjach: wspinać się na ściankę wspinaczkową, skakać na batucie, korzystać z karuzeli i dmuchanej zjeżdżalni. W salonie urody można było pomalować swoją twarz, ułożyć piękną fryzurę lub pomalować artystycznie paznokcie .
Na stoisku szkoły języka angielskiego Helen Doron odbywała się loteria, w której każdy uczestnik otrzymywał słodki upominek.
Główna atrakcja wieczoru- Mikołaj rozdawał prezenty, a jego pomocnicy rozdawali słodkości. Chętnych na wspólne zdjęcie z Mikołajem nie brakowało.
Jeśli ktoś miał ochotę odpocząć mógł obejrzeć wystawę prac plastycznych i fotografii laureatów III Przeglądu Twórczości Uczniów, która mieściła się w holu głównym.
Zabawę umilały nam występy dąbrowskich zespołów muzycznych oraz pokazy taneczne. Również uczniowie naszej szkoły zaprezentowali swoje umiejętności. Były też niespodzianki. Odwiedzili nas zawodnicy MKS Dąbrowa Górnicza, którzy zaprezentowali mistrzowski pokaz talentu.
Ważnym punktem programu były również aukcje na rzecz naszej szkoły.
Na hali wystawione zostały stoiska z ozdobami świątecznymi. Można było również zakupić cegiełki, z których dochód zasili konto naszej szkoły.
Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!!!!
 
Święty Mikołaj z wizytą w naszej szkole
8 grudnia 2011 roku odbyła się integracyjna zabawa mikołajkowa z udziałem wolontariuszy z klubu wolontariuszy "Unia serc" wraz z opiekunami J. Landecką i D. Bratek. Uczniowie Zespołów Edukacyjno- Terapeutycznych i klasy I-III sp zostali obdarowani paczkami przygotowanymi przez członków klubu. Młodzież przygotowała ciekawe zabawy muzyczno-ruchowe. Tegoroczne spotkanie z Mikołajem przebiegało w miłej i życzliwej atmosferze. Impreza zakończyła się słodkim poczestunkiem.
 
Szkolne Jasełka
Czas Świąt Bożego Narodzenia , to okres składania sobie życzeń i kolędowania. Tradycja ta co rok pielęgnowana jest w naszej szkole. Przed udaniem sie na zasłużony odpoczynek  22 grudnia w naszej szkole poświęcony był właśnie wspólnemu kolędowaniu. Zebraliśmy sie w klasach aby wspólnie zasiąść do wigilijnego stołu i złożyć sobie życzenia. Po klasowych wigiliach przyszedł czas na wspólne kolędowanie podczas corocznych szkolnych jasełek. Jak zwykle zaskoczyła nas piękna dekoracja i wspaniały pokaz sztuki aktorskiej naszych kolegów.
20 stycznia 2012 roku uczniowie odwiedzili Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w sosnowcu, gdzie spotkali się z najmłodszymi pacjentami szpitala. Przedstawieniu towarzyszyły radość i wzruszenie.
26 stycznia wystawiliśmy spektakl pensjonariuszom Domu Opieki Społecznej przy ulicy Norwida.
Jasełka i "trasę koncertową" przygotowały panie M. Tor i E. Więcek.
Podsumowanie projektu- "Skarby naszego języka-Czesław Miłosz"
11 stycznia odbyło się podsumowanie projektu o wybitnym polskim poecie Czesławie Miłoszu. Uczniowie klasy III gimnazjum przedstawili podsumowanie swojej kilkumiesięcznej pracy. Podczas ostatnich miesięcy poznawali życie i twórczość tego wybitnego noblisty. Na zajęciach plastycznych wykonywali portrety oraz ilustracje do jego wierszy. Poznawali dokładnie życiorys i na lekcji geografii wykonali mapę miast, w których przebywał. Na lekcjach języka angielskiego uczyli się po angielsku życiorysu poety, a na lekcjach informatyki przygotowali prezentację pokazującą jego życie połączoną z muzyką do jego wierszy w wykonaniu Czesława Mozila. Efekt tej pracy mogliśmy podziwiać na przygotowanej dla nas prezentacji.
 

Lekcje muzealne w muzeum "Sztygarka"
W dniach 6 grudnia 20011 roku oraz  11 stycznia 2012 najstarsze klasy liceum uczestniczyły w lekcjach muzealnych.
Tematem pierwszej z nich były "Tradycje Świąt Bożego Narodzenia w Zagłębiu". Prowadząca w ciekawy sposób opowiedziała o tradycjach naszego regionu i pokazała piękne zdjęcia. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia dawnych pomieszczeń oraz sprzętów używanych przez naszych dziadków i pradziadków.
Tematem drugich zajęć były : "Tajemnice historii- prawda historyczna na temat zabytków". Uczniowie w bardzo ciekawy sposób zostali zapoznani z zabytkami naszego miasta i jego okolic.
W dniu 22 lutego 2012 roku uczniowie wszystkich klas liceum wraz z paniami A. Bochenek i A. Zajdek wybrali się do kopalni ćwiczebnej "Sztygarka" w ramach lekcji muzealnej "Historia dąbrowskiego przemysłu".
Wyposażeni w kaski, lampy i okrycia wierzchnie przechodząc podziemnymi korytarzami poznawali trudną pracę górników. pan przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o maszynach górniczych, ciężkiej pracy pod ziemią i wielu niebezpieczeństwach z tym związanych. Zwiedzając kopalnie uczniowie mogli usłyszeć nagrania odgłosów pracujących kombajnów, wystrzały materiałów wybuchowych.
Zajęcia w kopalni dzięki swojej obrazowości wywarły na uczniach ogromne wrażenie.

Dzień Kobiet
Dal wszystkich kobiet z okazji ich święta uroczysta akademię przygotowały klasy IV-V, VI oraz III gimnazjum. Opiekę nad realizacją scenariusza objęła pani B. Kozioł, M. Orłowska, A. Kostecka.
Akademia przygotowana była w formie zabawowo-teatralnej. Scenki przygotowała klasa III gimnazjum, a część słowno-artystyczną klasy IV- VI. Odbył się konkurs na "Najsympatyczniejszą dziewczynę w szkole", który wygrała Asia Walczak z klasy II liceum.
Forma akademii spotkała sie z dużą akceptacją grona i młodziezy.
 
Misterium Wielkanocne
29 marca odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu plastycznego i wręczenie nagród laureatom. Zaproszeni goście i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w przedstawieniu pt. „ Zaniósł nasze grzechy na krzyż” przygotowanym przez Małgorzatę Tor i Ewę Więcek. Bohaterowie przedstawienia – zwykli ludzie spotykają Jezusa który pomaga zrozumieć swoje postępowanie i prostuje drogi poskręcane grzechem. Ta współczesna wizja spotkań z Chrystusem dla wielu była początkiem refleksji nad własnym życiem. Kolejna edycja konkursu plastycznego nosiła tytuł „Jezus Cudotwórca” . Jak co roku nadesłano mnóstwo przepięknych prac, których autorami byli uczniowie aż ośmiu placówek szkół specjalnych. Spośród siedemdziesięciu prac komisja konkursowa wyłoniła laureatów w następujących kategoriach wiekowych:
Klasy I – III SP
1.       Patryk Nowak - ZSS nr 6, DG
2.       Weronika Mazur - ZSS, Czeladź
3.       Konrad Kuflik - ZSS nr 6, DG
Klasy IV – VI SP
1.       Patryk Łabędź – ZSS nr 5, DG
2.       Mateusz Ignaczek – ZSS nr 6, DG
Klasy I – III gimnazjum
1.       Magdalena Niedziela – ZSS nr 6, DG
2.       Kamila Kozieł – ZSS, Olkusz Rafał Szczygłowski – ZSS nr 2, S-c
3.       Katarzyna Kantor – ZSS nr 6, DG Patrycja Simiłowska – SOSW, Będzin
Klasy ZET gimnazjum
1.       Mateusz Jędrzejczyk – ZSS nr 6, DG
2.       Elżbieta Niemiec – ZSS nr 6, DG
Klasy PP
1.       Natalia Cebo – ZSS, Olkusz
2.       Mateusz Imielski - ZSS, Zawiercie
3.       Grzegorz Maj – ZSS, Olkusz
Wyróżnienia
Karolina Pala – ZSS, Czeladź
Krzysztof Stasiński – ZSS nr 5, DG
Justyna Tuszyńska – ZSS nr 6, DG
Roman Kapuściński – ZSS, Olkusz
Agnieszka Baryło – ZSS nr 1, S-c
Katarzyna Pietrasik – ZSS, Zawiercie
Aleksandra Chojnacka – SOSW, Będzin
Magdalena Rybczyńska – ZSS nr 6, DG  
Swój występ uczniowie zaprezentowali również w Dziennym Domu Opieki Społecznej w Katowicach. 13 kwietnia wystąpili ze spektaklem " Zaniósł swoje grzechy na krzyż". Występ wzbudził niezwykle silone emocje w pensjonariuszach placówki.
 
Żyj zdrowo- apel
18 kwietnia w związku z miesiącem kultury zdrowotnej, uczniowie należący do szkolnego klubu promocji zdrowia przygotowali i przedstawili apel o tematyce prozdrowotnej. Celem apelu było krzewienie kultury zdrowotnej i przeciwdziałanie nałogom.
Tematem przewodnim była profilaktyka palenia tytoniu. Uczniowie zaprezentowali prezentacje multimedialną i wystąpili w przedstawieniu "Bajka o kopciuchu".


Przyszła wiosna- przedstawienie
Z okazji nadejścia wiosny uczniowie klas ZET, Gimnazjum, ZET, PP, oraz klas VI, I- III wystąpili w Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej przy ulicy Norwida.


IX Szkolny Dzień Bez Agresji
19 kwietnia odbył się w naszej szkolny IX Szkolny Dzień Bez Agresji. w tym roku przebiegał on pod hasłem "Dobre serce mamy i wszystkim pomagamy".  Uczniowie uczestniczyli w cyklu zajęć poświęconych tematyce pomocy innym. Zapoznali się z takimi pojęciami jak: empatia, tolerancja, wolontariat.
Uczniowie uczestniczyli w cyklu zabaw integracyjnych i przeciwko agresji prowadzonych z wykorzystaniem przygotowanych przez panią Joannę Katyńską materiałów pomocniczych.
Szkoła podstawowa, ZET, GIMN. ZET, oraz klasy PP wykonały pracę pt: "Drzewo pomocy". Pozostałe klasy podczas burzy mózgów pracowały nad tematem:  "Dobre serce mamy i wszystkim pomagamy". efekty swoich prac przedstawiły także w formie plakatów.
Podsumowaniem dnia była prezentacja wykonanych prac oraz inscenizacja przygotowana przez uczniów SP nr 10 w Dąbrowie Górniczej.Dzień Ziemi
20 kwietnia obchodziliśmy Dzień Ziemi, który w tym roku przebiegał pod hasłem "Zrównoważona energia dla wszystkich".  Jak co roku święto to ma na celu zwrócenie uwagi na problem oszczędzania energii, wykorzystania odnawialnych źródeł przetwarzania odpadów. Nauczyciele odpowiadający za organizację pani L. Jakubowska, T. Mędrek, A. Bochenek i pan P. Siuliński przygotowali zadania dydaktyczne- krzyżówki, zagadki i konkursy. Uczniowie plewili ogródek szkolny, przycinali krzewy i drzewka, oczyszczali boisko.
Część uczniów wybrała się do Hali Sportowej skąd przynieśli rośliny, które posadzono przy wejściu do szkoły i ogródku szkolnym.
Konstytucja 3-go maja- apel
     Kolejny raz obchodziliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Już 221 lat minęło od uchwalenia pierwszej w Europie a drugiej na świecie konstytucji. Konstytucja z 1791 roku miała  być próbą ratowania Rzeczpospolitej. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie naszej szkoły pod opieką kol. Anny Bochenek i kol. Krzysztofa Srebnickiego przygotowali apel. Starsi uczniowie zapoznali swoich młodszych kolegów z ważnymi wydarzeniami, które działy się w naszym kraju w XVIII wieku. Przypomnieliśmy postać Stanisława Augusta Poniatowskiego, Hugo Kołłątaja, Ignacego Potockiego, Stanisława Małachowskiego – czyli tych osób dla których liczyła się przyszłość naszego kraju. Piękne wiersze o naszej ojczyźnie recytowane przez uczniów i piosenki „Witaj majowa jutrzenko”  i „Ojczyzna” uzmysłowiły nam, że dobrze jest być Polakiem i żyć w kraju z tak piękną i długą tradycją.
Zielone kolonie Pogorzelica
 
 

Dar rzeki Fly- przedstawienie
31 maja 2012 roku gościliśmy po raz drugi w tym roku szkolnym uczniów z Kółka Teatralnego działającego w Szkole Podstawowej nr 10 w Dąbrowie Górniczej. Młodzi aktorzy zaprezentowali przedstawienie "Dar rzeki Fly" na podstawie opowiadania Marii Kruger pod tym samym tytułem w adaptacji pani Urszuli Lorek. Ciekawy scenariusz i doskonała muzyka wprowadziły nas w refleksyjny nastrój i przypomniały o najważniejszych uczuciach jakie łączą dziecko z matką.
 

Dzień Dziecka  w Chruszczobrodzie
1 czerwca grupa uczniów z klas ZET, gim. ZET oraz Sp I-III pod opieką pań L. Jakubowskiej, K. Kruczkowskiej i M. Miller wybrały się busem do stadniny koni w Chruszczobrodzie, aby uczcić Dzień Dziecka. W wyprawie towarzyszyli nam wolontariusze z klubu "Unia serc" ZST w Dąbrowie Górniczej. wraz z nauczycielami panią A. Landecką i T. Bratek. To oni zaspo sponsorowali nam przejazd i paczki dla dzieci oraz zajęli się organizacja grilla, wymyślali zabawy i konkurencje ruchowe.
Dzieci miały też okazję przejechać się na koniach i pokarmić te przemiłe zwierzaki w stajni.
Wszystko to było możliwe dzięki pani Basi Drożyńskiej z PARNASA w Chruszczobrodzie, która nigdy nie odmawia nam pomocy i chętnie gości nas w swojej stadninie.
Dzień sportu
I czerwca z okazji Święta Sportu odbyły się na sali gimnastycznej zawody sportowe.  Uczniowie brali udział w trzech konkurencjach:
- skok w dal z miejsca
- rzut piłka lekarską w tył
- bieg zwinnościowo- szybkościowy
W kategorii dziewczęta:
I miejsce D. Sosińska
II miejsca P. Słomińska
III miejsce K. Rudolf
w kategorii chłopcy:
I miejsce R. Głowacki
II miejsce T. Kaczamarczyk
III miejsce T. Czerwiński
Święto Szkoły
Dnia 5 czerwca 2012 roku w ramach obchodów Święta Szkoły podsumowano IX edycję imprezy „ Dąbrowo, witaj nam”.
W ramach tegorocznej edycji odbyły się konkursy:
·         wiedzy o Dąbrowie Górniczej, w którym uczestniczyły dwie drużyny w składzie 4-o osobowym (dowolnym).
Konkurs przebiegał w III-ch częściach:                          
- część I – to test wiedzy /wyboru/ o naszym mieście                          
- część II – to drużynowe układanie puzzli o Dąbrowie Górniczej zakończone podaniem nazwy otrzymanego obiektu / np. Muzeum Sztygarka, Hala Sportowa, Park Wodny Nemo, Pałac Kultury Zagłębia, Centrum Handlowe Pogoria, Bazylika NMP Anielskiej /                 - część III – prezentacja przez wytypowanego członka drużyny wylosowanej legendy o naszym mieście.
Oceny odpowiedzi dokonało 2 osobowe jury.
I miejsce zajęli podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej, zaś
II miejsce uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych nr 6.
O klasyfikacji końcowej zadecydowała łączna ilość uzyskanych punktów z poszczególnych części konkursu.    
Konkurs plastyczny pt. : „ Nowoczesna Dąbrowa”, który został przeprowadzony w następujących kategoriach:  
·         klasy ZET i I-III  Szkoły Podstawowej
·         klasy IV – VI Szkoły Podstawowej
·         klasy I-III Gimnazjum
·         klasy I-III Zasadniczej Szkoły Zawodowej, -
          klasy  Przysposobienia do Pracy i podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej  
Wspaniałym zakończeniem  Święta Szkoły był wspólny piknik na boisku szkolnym, w którym gościnnie uczestniczyli też członkowie Sekcji Psów Ratowniczych WOPR Dąbrowa Górnicza wraz ze swoimi psami.
 

Dzień Dziecka w NEMO
6 czerwca Stowarzyszenie TPD zorganizowało Dzień Dziecka w Parku Wodnym NEMO. W wydarzeniu wzięło udział 100 osób niepełnosprawnych z Dąbrowy Górniczej. wraz z opiekunami. Uczestnikami tej imprezy były dzieci i młodzież ze szkół specjalnych i klas integracyjnych.
W wydarzeniu brali również udział uczniowie wolontariusze z Gimnazjum nr 1 i 4, nauczyciele oraz rodzice.
Wydarzeniu towarzyszyły liczne występy artystyczne m.in. występ zespołu afrykańskiego z ZSS nr 5 "Iłanda", występy młodzieży ze szkół gimnazjalnych.
W tak dużej imprezie nie mogło zabraknąć gości. Swoją obecnością zaszczycili nas: pani Bożena Borowiec- z-ca dyrektora MOPS, Zdzisława Krygier- z-ca naszelnika Wydziału Zdrowia UM w Dąbrowie Górniczej. Alina Witas-Krzan- sponsor i zarazem reprezentant firmy Johnson Electric Poland Sp. z o.o., Katarzyna Redo- prokurent Parku Wodnego NEMO.
W ramach organizowanej imprezy uczestnicy mogli korzystać z wielu atrakcji parku. Pobyt umilił nam poczęstunek.
Koordynatorem całego przedsięwzięcia była nasza koleżanka Bożena Muszyńska- prezes TPD w
Dąbrowie Górniczej.
Wizyta w Hiszpanii w ramach projektu Comenius
W dniach 9-13 maja 2012 trzy nauczycielki z naszej szkoły, Bogusława Michalik, Małgorzata Tor i Anna Zajdek, uczestniczyły w wizycie roboczej projektu Comenius „The international language of music” w Hiszpanii.
9.05.2012r

Podróż do miasta Caceres, w którym mieści się szkoła partnerska, była bardzo długa i męcząca. Z Dąbrowy wyruszyłyśmy o godz. 4:00 rano, podróżowałyśmy dwoma samolotami oraz autokarem, by o 23:30 znaleźć się w docelowym miejscu naszej podróży- zabytkowym miasteczku Caceres.
10.05.2012r
O godzinie 9:30 wraz z nauczycielami ze szkół w Walii, Austrii oraz Niemiec udałyśmy się do szkoły podstawowej Castra Caecilia. Przywitała nas Pani Dyrektor wraz z nauczycielami. O godzinie 10.00 rozpoczęłyśmy oglądanie pomieszczeń szkoły, a następnie wzięłyśmy udział w uroczystej Akademii zorganizowanej z okazji naszego przyjazdu. Uczniowie hiszpańskiej szkoły zaprezentowali nam swoje uzdolnienia muzyczne i taneczne, wystąpił także zespół rockowy związany ze społecznością szkolną. Po oficjalnym przywitaniu przez uczniów, udałyśmy się na spotkanie robocze, podczas którego oglądaliśmy filmiki z występami uczniów z Niemiec i Hiszpanii, poruszyliśmy również kwestie produktu końcowego oraz ewaluacji. Gdy pierwsze spotkanie robocze dobiegło końca pojechaliśmy do ratusza wraz z Panią Dyrektor szkoły oraz hiszpańskim koordynatorem projektu Carlosem. W ratuszu zostaliśmy powitani przez przedstawiciela władz miejskich, który opowiedział nam historię miasta oraz zaprezentował najciekawsze miejsca zabytkowego Caceres.  Z ratusza udaliśmy się spacerkiem na wspólny lunch.    Po lunchu wróciłyśmy do hotelu na krótki odpoczynek. O godzinie 19:00 wspólnie z naszymi przyjaciółmi z innych krajów poszłyśmy na koncert do hiszpańskiej szkoły muzycznej, a po nim na uroczystą kolację już w pełnym gronie (do Caceres dojechali nauczycielki z Włoch wraz z główną koordynatorką projektu- Marolgą).
11.05.2012r
W piątek rano opuściłyśmy nasz hotel o godz. 9:00, gdyż same musiałyśmy dotrzeć do miejsca, z którego miałyśmy wyruszyć  busem do szkoły. O godz. 10:00 rozpoczęło się spotkanie robocze, na którym omawiano kwestię wspólnej strony internetowej projektu, jako produktu końcowego oraz sposób przeprowadzenia ewaluacji całego projektu. O godz. 11:00 p. B. Michalik oraz p. M. Tor poszły obserwować lekcje prowadzone przez hiszpańskich nauczycieli. Koordynatorzy natomiast kontynuowali pracę na spotkaniu roboczym, podejmując ostateczne decyzje dot.  projektu.                  
O godz. 12:30 pojechaliśmy do pobliskiej szkoły średniej, do której uczęszcza 1300 uczniów.Powitał nas Pan Dyrektor, który zaprezentował nam budynek szkoły: klasy i pracownie, salę teatralną, bibliotekę oraz jadalnię, w której zjedliśmy tradycyjny, hiszpański lunch. Po wizycie w szkole średniej, miałyśmy czas na popołudniową siestę, by późnym popołudniem wybrać się na spacer po  mieście wraz z innymi uczestnikami projektu w towarzystwie hiszpańskiego przewodnika. Dzień zakończył się wspólną kolacją w centrum przepięknego miasteczka.    
12.05.2012r
W sobotni poranek wyruszyłyśmy wraz z innymi nauczycielami i uczniami do miasta oddalonego o ok. 80 km od Caceres- Meridy będącej stolicą regionu. Miałyśmy szansę zobaczyć tam wiele ciekawych zabytków rzymskim m.in. imponujący amfiteatr oraz muzeum archeologiczne. W Meridzie odbyło się także spotkanie robocze dotyczące przyszłej współpracy pomiędzy naszymi szkołami. Po powrocie do Caceres zjedliśmy ostatnią wspólną kolację i  pożegnałyśmy się z nauczycielami z Hiszpanii i Niemiec.
13.05.2012r
O 10:00 rozpoczęła się nasza podróż powrotna do Polski. Najpierw jechałyśmy autokarem na lotnisko w Madrycie, gdzie pożegnałyśmy się z nauczycielkami z Włoch i Walii. Potem podróżowałyśmy samolotami. Do Dąbrowy dojechałyśmy o północy.  
 
 
 
 


 
do góry
 
Copyright @ 2009 Zespół Szkół Specjalnych Nr 6. Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.