Jakie są rodzaje gitar basowych?

Najpierw trzeba zaznaczyć czym tak na prawdę jest gitara basowa. Jest to instrument strunowy szarpany, elektryczny, z progami na gryfie. Ta gitara najczęściej wykorzystywana jest do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, ale obecnie jest wykorzystywana jako instrument solowy. Więc teraz można opisać jakie są rodzaje gitar basowych.

Opis popularnych gitar basowych

Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny (E1, A1, D, G), które wydają dźwięki odpowiednio 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Także łączna skala gitary basowej w brzmieniu obejmuje dźwięki od E1 do G1, co oznacza, że jest podobna to kontrabasu 4- strunowego. Istnieją także modele pięciostrunowe i jest podobny do kontrabasu 5- strunowego, ponieważ gitara wtedy zawiera dwie dolne struny H2 lub C1. Natomiast sześciostrunowe są podobne do pięciuostrunowych, ale posiadają górną strunę C. Ośmiostrunowe są strojone o oktawę wyżej, ponieważ posiadają wszystkie struny czterostrunowej, tylko że jest dodana druga. A jeżeli chodzi o dwunastostrunowe, to są spokrewnione z Chapman stickami.

gitara basowa

W latach 80 XX wieku firma Modulus wyprodukowała osiemnastostrunową gitarę basową, gdzie jej szyjka ma 6 cali szerokości. Sposobami gry na gitarze basowej są: szarpanie bądź palcowanie (delikatne szarpanie strun naprzemiennie palcem wskazującym i środkowym), slapping (bardzo charakterystyczny dźwięk metodą uderzania, a czasami wręcz bicie strun kciukiem, wspomagane obrotami nadgarstka, daje to bardzo agresywny i metaliczny dźwięk), popping (podrywanie strun wszystkimi palcami z wyjątkiem kciuka), klangowanie (połączenie techniki slappingu i popingu), granie kostką (powoduje wydawanie dźwięku odmiennego niż przy grze palcami, gdzie kostka podbija dźwięki o nieco innej niż w przypadku palców częstotliwości oraz jest dużo głośniejsze), tapping (stosowany jest analogicznie jak przy zwykłej gitarze i polega na wydobyciu dźwięku uderzeniem jednego palca, daje to specyficzne nieco brzmienie).

Co wpływa na brzmienie gitary basowej?

Brzmienie gitary basowej jest zależny od materiału z jakiego został wykonany jej korpus oraz gryf. Głównym materiałem jest oczywiście drewno, ale można też spotkać tworzywa sztuczne i materiały drewnopochodne, należy do nich np. sklejka. Używany przez basistów wzmacniacz zintegrowany z mniej lub bardziej złożonym korektorem i głośnikiem określany jest w środowisku gitarzystów mianem piec lub kombo. Może też występować osobno i nazywają go głową, a kolumna głośnikowa, jeśli składa się na nią więcej niż jeden głośnik, nazywana jest paką. Głośniki w nagłośnieniu mają średnicę od 10 do 15 cali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *